Máj je mesiac povedomia o rakovine kože

Podľa národného onkologického inštitútu sa výskyt rakoviny kože, na Slovensku, za posledných 30 rokov, viac ako strojnásobil. Takmer v 90 % prípadov jej vieme predísť vďaka včasnej diagnostike. Jednou z prevencií, tohto agresívneho ochorenia,  je aj každoročné vyšetrenie kože dermatológom.

S letom prichádza čas oddychu a prázdnin, aj intenzívny čas strávený na slnku. Nadmerné slnenie je jedným z rizikových faktorov vzniku melanómu, rýchlo sa šíriaceho kožného nádoru. Počas mesiaca máj si pripomíname, ako sa vieme chrániť pred vznikom rakoviny kože, a čo všetko môžeme urobiť v rámci jej prevencie.

Minimalizovať čas strávený na priamom slnku

Medzinárodná zdravotnícka organizácia odporúča vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu, počas letných mesiacov, v čase od 11:00-15:00 . Používanie opaľovacieho krému s ochranným faktorom (SPF) 30, a jeho opakované nanášanie, pravidelne podľa potreby, by malo byť samozrejmosťou. K tomu sa ešte odporúča nosenie slnečných okuliarov s ultrafialovou ochranou a voľný odev s dlhými rukávmi a klobúkom so širokým okrajom.

Samovyšetrenie znamienok

Veľmi dôležité je taktiež samovyšetrenie znamienok na mesačnej báze. Všímať by sme si mali najmä farbu, štruktúru, tvar, veľkosť a ohraničenie. V prípade podozrivých zmien je potrebné čím skôr navštíviť dermatológa.

Preventívna kontrola u dermatológa

Ďalším krokom prevencie je absolvovanie vyšetrenia znamienok aspoň raz za rok. Dermatoskopia je neinvazívne vyšetrenie znamienok pomocou mnohonásobného zväčšenia za účelom detegovania podozrivých zmien. Na posúdene sa osvedčuje dermatoskopické pravidlo ABCDE so sledovaním piatich základných znakov:

A Asymetry – asymetria

B Border – nepravidelné ohraničenie

C Color – farba, podozrivé je, ak sa znamienko farebne zmení, stmavne, príp. rôzne druhy farieb

D Diameter – všetky znamienka s priemerom nad 6mm

E Elevation – znamená, že akákoľvek zmena v raste znamienka nad úroveň kože ale aj do šírky je podozrivá.

Na základe vyšetrenia dermatológ posúdi, ktoré znamienka sú vhodné na odstránenie laserom a ktoré by mali byť odstránené chirurgicky s následným histologickým vyšetrením.  Histologické vyšetrenie s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdí presnú diagnózu, v prípade podozrenia.

Vyšetrenie pigmentových znamienok môžete absolvovať aj u nás v MB Clinic. Preto neváhajte a objednajte sa k nám na vyšetrenie ešte pred letnou sezónou.

Zdieľať

Ďalšie články

Dohodnime si stretnutie

Radi Vás privítame v historickom centre Bratislavy na Gorkého 4, v príjemnom prostredí nášho MB Clinic Lounge, kde sa s Vami porozprávame a všetko Vám vysvetlíme.

Dohodnime si konzultáciu

Estetická chirurgia
+421 948 882 882

Ďalšie špecializácie
+421 948 883 883

Email
info@mbclinic.sk

Dohodnime si konzultáciu
Súhlas na spracovanie osobných údajov v rozsahu meno, priezvisko, e-mail a telefónne číslo sa udeľuje na dobu neurčitú alebo do odvolania súhlasu. Viac informácií nájdete v zásadách spracúvania osobných údajov.
Poučenie o spracúvaní osobných údajov